تبلیغات
چله - مطالب خرداد 1392
 

              

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از اقدامات مختلف این معاونت در راستای ترویج فرهنگ اهدا و همچنین پیش‌گیری از حبس آثار هنری در خانه‌های مردم خبر داد.

سیدقاسم ناظمی در گفت‌وگو با خبرنگار شهر درباره ترویج فرهنگ اهدا اظهار داشت: موزه‌ها در دنیا، علاوه بر ارزش‌های نمایشگاهی و عرضه آثار، فرصت مغتنمی را نیز برای حفظ آثار فرهنگی و میراث هنری هر جامعه فراهم می‌کنند.

وی ادامه داد: طبیعی است که خانه‌های کوچک و دفاتر محدود امروز، ‌ظرفیت نگهداری همه آثار هنری‌ یک فرد را ندارند؛ این در حالی است که هر اثر هنری در کنار ارزش‌های مادی، ارزش‌هایی دارد که اگر مراقبت‌های علمی و فنی از آن‌ها نشود، رفته رفته از دست می‌روند.

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران افزود: بسیاری از موزه‌ها با شیوه‌های مختلفی تلاش می‌کنند آثار هنری را به شکل امانت‌پذیری یا اهدا، به گنجینه‌های خود اضافه کنند و از این فرصت برای بازدید مردم و مخاطبانشان بهره برند و در این راستا، در چند ماه اخیر یک تلاش طراحی‌شده در مجموعه معاونت هنری سازمان شکل گرفته است.

هنرمندان به موزه‌ها اعتماد کنند

وی توضیح داد: هدف از این برنامه‌ریزی این است ‌که مردم به موزه‌های ما اعتماد کنند و آثارشان را چه برای نگهداری و چه برای اهدا به ما بسپارند و در همین چند ماه اخیر، تعداد مناسبی آثار توسط مردم و گروه‌های مختلف به موزه امام علی(ع) تحویل شده و به گنجینه این موزه اضافه شده است که در میان آن‌ها هم آثار هنری برجسته وجود دارد و هم آثار متوسط.

ناظمی یادآور شد: اما هدفی که ما پیگیری می‌کنیم این است که بتوانیم این اعتماد را برای مردم و مخاطبانمان ایجاد کنیم که وقتی موزه کاری را به‌عنوان هبه و شکلی از وقف می‌پذیرد، این‌گونه نیست که این آثار کارکردهای دیگر پیدا کنند یا احیانا با آثار دیگری معاوضه شوند؛ بلکه در موزه باقی می‌مانند و از آن‌ها نگهداری می‌شود.

وی افزود: اقدامات دیگری نیز در این جهت صورت گرفته است. برای مثال یکی از کارهایی که امیدواریم در ماه‌های آتی به سرانجام برسد، راه‌اندازی یک گالری ویژه در باغ موزه هنر ایرانی است که به موزه شخصی اختصاص خواهد یافت.

آثار هنری نباید در خانه‌ها حبس شود

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: هدف از این کار این است که شهروندانی که آثاری نفیس دارند و می‌خواهند این آثار برای مدت محدودی در معرض دید مردم قرار بگیرد، این گالری در اختیارشان قرار گیرد و آن شهروند در مدت زمان معینی بتواند این اموال شخصی‌اش را در آن محل به نمایش بگذارد. در واقع ما تنها فضای نمایشگاهی برای این شهروندان که مجموعه‌ای از اثار هنری ارزشمند را در خالنه‌هایشان نگهداری می‌کنند، فراهم کرده‌ایم و امیدواریم در ماه‌های آتی این گالری موزه شخصی افتتاح شود.

وی توضیح داد: این کار موجب می‌شود آثار ارزشمند هنری در گوشه خانه‌ها و انبارهای شخصی منازل خاک نخورد و در عین این‌که ما مالکیت حقوقی و حقیقی این آثار را می‌پذیریم، در عین حال فرصتی فراهم می‌کنیم که شهروندان دیگر هم بتوانند حداقل از زیبایی آن اثر در مدتی معین بهره ببرند.

مردم مجموعه‌های شخصی‌شان را به ما بسپارند ناظمی گفت: امیدواریم این حرکت جدید که در سازمان فرهنگی هنری و معاونت هنری این سازمان شکل گرفته، ادامه پیدا کند و استقبالی هم که در ماه‌های اخیر از سوی هنرمندان از این اقدام شده، نشان می‌دهد که با وجود ارزش‌های مادی آثار هنری،‌ هنرمندان و مردم بی‌رغبت نیستند که مجموعه‌شان را به جایی که به آن اعتماد دارند به امانت بسپارند یا حتی اهدا کنند.

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره بیمه و حفاظت از این آثار توضیح داد: طبیعتا موزه‌هی ما از یک ضریب امنیتی خوب برخوردارند. اگر هم احیانا قرار باشد آثاری در این گالری موزه شخصی به نمایش دربیایند که ارزش مادی خیلی بالا داشته باشند و نیازمند بیمه یا ترتیبات امنیت دیگری باشد، قطعا پیش‌بینی خواهد شد.

وی درباره مساحت این گالری موزه شخصی گفت: این گالری که در عمارت باغ موزه هنر ایرانی در حال تاسیس است، نزدیک به 200 مترمربع مساحت دارد و با توجه به امکانات و ملحقاتی که در کنارش وجود دارد، در مواقعی که ضرورت داشته باشد می‌توانیم از این ملحقات که کاربری‌های دیگری دارند، به‌صورت کمکی استفاده کنیم.

ناظمی افزود: تفاوت چنین نمایشگاهی با یک نمایشگاه هنری این است که شما در یک نمایشگاه هنری فقط شاهد نمایش آثار یک هنرمندید؛ ولی در این‌جا اگر شهروندی در خانه‌اش آثاری دارد که برای مثال مربوط به دوره قاجار است، حتی آثاری مثل میز، صندلی، تابلوی نقاشی، ‌قلمدان یا تابلوی خوشنویسی، می‌تواند همه را در کنار هم به نمایش بگذارد. همانند یک کشکول که می‌توان هر اثر ارزشمند هنری و تاریخی را در آن به نمایش گذاشت.

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران همچنین گفت: برای نمونه، ما به خانه مرحوم دکتر حبیبی دسترسی نداریم؛ ولی من می‌دانم که ایشان آثار نفیسی از فرهنگ و هنر ایران و جهان را در اختیار داشته و سال‌ها دنبال این بوده‌اند که موزه‌ای را به نام خودشان راه‌اندازی کند که گویا شهرداری تهران مقدمات این کار را فراهم کرده و شاید این موزه در سال‌های بعد راه بیفتد. ‌ولی اگر برای ایشان در قید حیاتشان چنین فرصتی فراهم می‌شد، همه می‌توانستند این آثار را ببینند؛‌ درحالی‌که امروز قطعا همه ما نمی‌توانیم به خانه دکتر حبیبی برویم.  وی اظهار داشت: لازمه ترویج فرهنگ اهدا این است که بین صاحبان اثر و محل تحویل‌گیرنده، اعتماد متقابلی شکل گیرد و خیال هنرمند راحت باشد که وقتی اثرش را اهدا می‌کند، خوب از آن نگهداری می‌شود، ارزش‌هایش حفظ می‌شود و به‌نحوی به آیندگان منتقل می‌شود.

هنرمندان به موزه امام علی(ع) اعتماد دارند

 ناظمی افزود: درباره موزه شخصی نگاه ما فقط مختص به هنرمندان نیست؛ زیرا امکان دارد شهروندان غیرهنرمند نیز آثاری داشته باشند که دیدنشان برای مردم جذاب باشد. درباره اهدای اثر به موزه نیز شاهدیم که هنرمندانی در ماه‌های اخیر آثارشان را به موزه‌ای که چنین گنجینه‌ ارزشمندی دارد اهدا کرده‌اند، و این یعنی اعتماد مورد نظر شکل گرفته است.  

وی یادآور شد: در این مدت مجموعه‌داران و هنرمندانی آثارشان را به موزه امام علی(ع) اهدا کرده‌اند. برای نمونه نصراله افجه‌ای همزمان با برپایی سالروز تولدش در موزه امام علی(ع) و داوود نیک‌نام همزمان با برپایی آیین تجلیل از نگارخانه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران آثارشان را به موزه اهدا کردند. پیش از این نیز یک تابلو فرش از طرف عباس طاهریان و یک جلد لاکی دوره قاجار از طرف نصراله آقاجان به موزه اهدا شده است.

نوع مطلب : فرهنگی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چله
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : سید قاسم ناظمی
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :