تبلیغات
چله - تقویت شبکه رسانه ای با طعم اخلاق
 

 

 راستش را بخواهید این گفتگو برای شماره هزار روزنامه سرخاب انجام گرفته و به عبارتی اصلا هیچ ربطی به شما ندارد!! و شما می توانید از خیر خواندنش بگذرید اما من مجبورم در بخش چانه زنی وبلاگ آن برای خودم داشته باشم شما هم خواهشا نخوانید که چیز دندان گیری توش نیست.راستی این مصاحبه حاصل زحمت جناب حامد عاطفی فر از روزنامه نگاران برجسته ماست،خواستید بخوانید نخواستید هم لابد نخواستیدو...!

آقای ناظمی! سرخاب از کجا آغاز شد؟

روزی که چراغ موسسه مطبوعاتی سخننگارانطوبی روشن شد برنامه و چشم انداز ما تشکیل بنگاه فراگیر رسانه ای در منطقه شمالغرب کشور بود. آن روزها شهرمان تبریز و منطقه شمالغرب از داشتن یک نهاد رسانه ای که بتواند در عرصه های مختلف رسانه های مکتوب و مجازی فعالیت کند، محروم بود و موسسین این موسسه با رصد تاثیر و اهمیت رسانه در آینده نسبت به راه اندازی و تاسیس چنین بنگاهی همت گماشتند.

دوستان ما در آن روزها با انتشار هفته نامه ندای آذربایجان و آذرپیام آغاز کردند وبا انتشار روزنامه سرخاب این راه ادامه یافت و امروز مفتخریم که روزنامه سرخاب با مشی و منش متفاوت توانسته است رویکرد شریف و اخلاقی را در حوزه رسانه های مکتوب آذربایجان پی بگیرد.

شکل گیری روزنامه سرخاب و انتشار این هزار شماره چه روندی را طی کرده است؟

بگذارید به واقعیتی اشاره کنم اگرچه این واقعیت بسیار تلخ است. با وجود سابقه درخشان آذربایجان در دو سده اخیر، درچند دهه گذشته آذربایجان و تبریز دوره افول و فرودی  را در اکثر زمینه ها طی کرده و گواه آن وضعیتی است که ما امروز با آن دست به گریبانیم. در این سالها ما فقط از داشته ها و سرمایه های معنوی خود بهره برده ایم و متاسفانه بر آن سرمایه ها نیفزوده ایم.

اگرچه کورسوها و نقاط امیدواری هم کم نیستند اما اگر این واقعیت را نپذیریم بی شک راه را برای رشد و بالندگی خود خواهیم بست.

به نظر من توسعه و رشد در حوزه فرهنگ عمومی و فرهنگ و هنر جز با تکیه بر اهل فضل و دانش ممکن نیست و اگر بخشنامه ها می توانستند تولید فرهنگ کنند امروز ما باید شاهد وضعیتی بهتر بودیم

این مقدمه را گفتم تا بگویم که همکاران من از دریافت مجوز روزنامه سرخاب تا هزارمین شماره مرارتها، مشکلات و محدودیتهای فراوانی متحمل شده اند تا سرخاب سرپا مانده است اما شیرینی شماره هزارم هم به همین است.

سرخاب بر پایه ضرورتها و نیاز بخشی از سلیقه و خواسته مردم آذربایجان شکل گرفت و منتشر شد و به گمان من در این مدت هم توانست رضایت نسبی علاقمندان حوزه رسانه و فرهنگ را به خود جلب کند.

در انتشار روزنامه سرخاب چه اهدافی دنبال می شود؟

ببینید جامعه ما در حال گذار از دوره زندگی سنتی به دوره مدرن است. در گذار، ابزارهای مختلفی اهمیت پیدا می کنند که یکی از این ابزارها رسانه است. رسانه بستر توسعه متوازن و هدفمند را در کالبد جامعه نهادینه می کند و غفلت از آن صدمات جبران ناپذیری را بر بدنه فضای عمومی جامعه تحمیل می سازد.

نظام اسلامی ما با طرح اهداف و برنامه های متفاوت در عرصه جهانی نیازمند رسانه هایی است که بتوانند این ارزشهای والا را به زبانهای مختلف بیان نمایند و درست در مقابل ما آنهایی که این ارزشها را با ارزشهای خود در تضاد می بینند با کمک همین ابزار در پی سیطره رسانه ای و فرهنگی در جهان و در جامعه ایرانی هستند. ما در حد و بضاعت خودمان سعی کرده ایم که از روزنامه سرخاب به عنوان بستری برای طرح ارزشهای الهی و انسانی بهره ببریم و سدی در مقابل جریان فوق الذکر باشیم.

آیا واقعاً شما چنین شانی را برای یک رسانه محلی قائلید؟ فکر نمی کنید که چنین مطالبه ای از یک نشریه محلی کمی با واقعیت تطبیق ندارد؟

  عرض کردم که ما در حد بضاعت خودمان در پی چنین هدفی هستیم. بد نیست اینجا به جمله ای از رهبر انقلاب اشاره کنم که در جمع مدیران مطبوعات بیان کردند. مضمون فرمایش ایشان ای است که گمان نکنید اگر تیراژ و مخاطب یک نشریه محدود به مخاطب اندکی بود بی تاثیر است بلکه آنچه در یک نشریه مهم است کیفیت محتوا و تاثیرگذاری آن است.

خودتان بهتر می دانید که در عصر کنونی گستره و تنوع رسانه هاست که مخاطبان را اقناع می کند و اگرچنین نبود نظام سلطه این همه در حوزه رسانه سرمایه گذاری نمی کرد.

آقای ناظمی! مایلم ارزیابی تان از نگاه مدیران و مسئولان به حرکتهایی از این دست را بدانم.

با تمام احترامی که به مدیران قائلم و می دانم که همگی در تلاشند که منویات نظام را عملیاتی کنند اما این تعریض را در حقشان دارم که مدیران ما فهم دقیقی از تهدیدها و فرصتها ندارند برای همین است که بسیاری از اشارات رهبری در حوزه فرهنگ نادیده می ماند.

اگر دقت کنید امروز تمامی رسانه ها پر است از تعبیرات جنگ نرم، ناتوی فرهنگی، تهاجم فرهنگی و ... که از سوی مسئولان، به نقل از رهبری باز گفت می شود اما شما به عنوان یک فرد مطلع در حوزه رسانه چقدر کارعملی در این خصوص دیده اید؟ رهبری به عنوان سکاندار نظام وظیفه دارند چشم اندازها را تعیین کنند و این مدیران میانی هستند که باید آن چشمانداز را عملیاتی نمایند. چرا امروز رسانه هایی همانند بی بی سی میدانداری می کنند؟زیرا مدیران مرتبط، هنوز سازوکار مناسبی را برای حمایت از رسانه های بومی پیدا نکرده اند و این وضعیت در شهرستانها واقعاً اسفناک است و مدیران ما در این حوزه درگیر نوعی تعارف رسمی هستند. به گمان من عدم تغییر این نگاه معیوب و بی توجهی به طراحی نظام مناسب ارتباطی بین تولیدکنندگان فرهنگی و مدیران و دست اندرکاران دولتی تبعات سنگینی را به نظام تحمیل می کند و از این رهگذر، دشمن فرصتها را شکار می کند و بذر ناامیدی را در گروههای مختلف اجتماعی می پراکند.

اجازه بدهید به بحث اصلی برگردیم.سرخاب به هزارمین شماره خود رسیده است فارغ از آنچه گذشته، آینده این روزنامه را چگونه ارزیابی می کنید

روزنامه سرخاب در هزارشماره با مشی و منش شریف و اخلاقی سعی کرده است که جای خالی یک روزنامه حرفه ای را در سطح استان پر کند و دست اندرکاران سرخاب با پاسداری از این سرمایه باید به افقهای آینده نگاه کنند و از مشکلات فرارو نهراسند و می دانم که همکاران من چنین هستند. تکلیف ما حضور به روز، بهنگام و مؤثر در عرصه رسانه است در این راه اگر مدیران و دست اندرکاران هم به یاری ما نیایند این تکلیف از ما ساقط نخواهد شد. نیاز امروز جبهه فرهنگی انقلاب تقویت شبکه رسانه ای است و این جبهه و رزمندگان آن اگرچه در غربت و گمنامی مجاهدت می کنند اما بی گمان تاثیر تلاششان از چشم آنهایی که فهم دقیقی از تهدیدات فرهنگی دارند، پنهان نیست.

خودتان به عنوان مخاطب چقدر از وضعیت فعلی سرخاب رضایت دارید؟

خب این سؤال آسانی نیست به هر حال ما در مجموعه بنیاد طوبی هیچ وقت به وضع موجود رضایت نداده ایم و خودتان می دانید که منتقدان جدی ما دوستانی هستند که در چارچوب این مجموعه فعالیت می کنند. این روحیه اگرچه گاه لطماتی را متوجه مجموعه می کند اما از سوی دیگر بستر تحول و توسعه را هم فراهم می سازد.

باید بگویم که سرخاب هنوز برای تحول و تغییر، امکانات بیشتری نیاز دارد و مجموعه همکاران روزنامه سرخاب باید برای جلب رضایت مخاطب و آماده کردن محتوا و شکل مناسب و متفاوت آن تلاش کنند.

نوع مطلب : چانه زنی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 14 شهریور 1396 05:30 ب.ظ
It's awesome to go to see this website and reading the views of all
colleagues about this paragraph, while I am also eager of getting experience.
سه شنبه 2 خرداد 1396 07:54 ق.ظ
With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?
My blog has a lot of exclusive content I've either authored myself or outsourced
but it seems a lot of it is popping it up all over the web
without my agreement. Do you know any ways to help protect against
content from being ripped off? I'd definitely appreciate it.
جمعه 25 فروردین 1396 01:30 ق.ظ
Generally I don't learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very
compelled me to try and do so! Your writing style has been surprised me.
Thanks, quite nice article.
شنبه 19 فروردین 1396 04:26 ب.ظ
I know this web site presents quality dependent content and other information, is
there any other website which gives these stuff in quality?
یکشنبه 19 دی 1389 08:34 ق.ظ
سلام...
آقا سید چه خبر؟
اگه قابل بدونین با مطلب " کدوکان از دعا منع می شوند" به روز هستم
سید قاسم ناظمیدر خدمتیم و مشتاق زیارت.
شنبه 18 دی 1389 02:24 ب.ظ
سلام دوست و استاد بزرگوار .
از تبریک شما ممنون و خرسندم . آموخته های خویش از محضر شما عزیزان به منصه ظهور رسیده است و گرنه ما کاره ای نیستیم !!
سید قاسم ناظمیچوب کاری می کنید جناب خوش نیت.
آرزومند موفقیت های بیشتر تان هستم.
شنبه 18 دی 1389 01:04 ب.ظ
سلام
.
.
.
با یک گفتگوی ویژه بروز شدیم
شنبه 18 دی 1389 09:53 ق.ظ
سلام دوست من
مثل همیشه کارتان را خواندم و لذت بردم
با غزلی لحظه واره در خدمتم و منتظر حضور همیشگی و گرم تان

چهارشنبه 15 دی 1389 09:27 ب.ظ
با سلام

آغاز بکار دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان

http://www.rahtabriz.blogfa.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


چله
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : سید قاسم ناظمی
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :