تبلیغات
چله - کار فرهنگی نیازمند سلیقه
 
یکشنبه 2 آبان 1389 :: نویسنده : سید قاسم ناظمی

1.سلام

2.مدتی بود که به بهانه های بسیار غایب بودم و توفیق عرض اراذت فراهم نبود.

3.هفته گدشته در حاشیه جشنواره شعر پایداری از بنده بخاطر دو دهه تلاش در این حوزه  مثلا تجلیل شد!این گفتگو توسط شاعر توانا محمد رنجبر(رنجی) انجام و در ویژه نامه این جشنواره به چاپ رسید که بهانه ای ست برای عرض سلام و ارادت دو باره به دوستانی که در این ایام خانه مجازی سوت و کور ما را با حضورشان منور کردند.

 

چه تعریفی از هنر و ادبیات مقاومت و پایداری دارید؟

 

بسم الله الرحمن الرحیم پرسش شما مطمئناً پاسخی سهل وآسان نخواهد داشت و قطعاً در این مجال امكان پاسخگویی تفضیلی به آن نیست، اما به قدر مجال  عرض می كنم كه این گونه ادبی و هنری بر بستری از تجربه های انسانی عینی تولد می شود و به سبب نزدیكی به ذات و سرشت انسانی تاثیر ماندگاری را باخود به همراه دارد. جوامعی كه اتفاقات تاریخی انقلاب یا جنگ را تجربه كرده اند فرصت این را دارند تا بهرمندی از این گونه ادبی چهره حقیقی و انسانی خود را به جوامع دیگر عرضه نمایند و صفحه درخشانی را در تاریخ به نام خود ثبت كنند. البته اینگونه نیست كه همه ملت ها توانسته باشند از این فرصت ارزشمند بهره گیرند و در گذر تاریخ بسیاری از اتفاقات درخشان به سبب تنبلی یا عدم فهم درست متولیان حكومتی و هنرمندان و نویسندگان آن دوره در پس غباری از فراموشی از دست رفته است.

به گمان من خاستگاه این گونه ادبی و هنری جوهره وجود انسان هاست و  از لابلای این ادبیات و هنر فاخر شاكله حقیقی یك ملت سر بر می آورد، درگذر تاریخ ماندگار می شود و تكیه گاه آن قوم و ملت قرار می گیرد.

 

جنابعالی وضعیت ادب و هنر پایداری را در كشورمان چگونه ارزیابی می كنید؟

 

واقعیت این است كه در همه دوره های تاریخی رگه هایی از حضور این ژانر ادبی در آثار مكتوب فرهنگ و هنر ایرانی قابل رصد كردن می باشد. البته عقبه تاریخی و دینی جامعه ما در این حضور بی تاثیر نیست به گونه ای كه اتفاقات تاریخی قبل از اسلام و دوره اسلامی و علی الخصوص حادثه شگرف عاشورا همواره روح ادب و هنر مقاومت را در جان فرهنگ و هنر ایرانی به اهتراز درآورده است. این در حالی است كه به برخی اتفاقات بزرگ تاریخی نیز در لابلای آثار منظوم و منثور فارسی و تركی به فراخور پرداخته شده است اما آنچه به جد می توان از آن به گونه ای ادبی كه چهارچوب و تنوع خاصی را به خود اختصاص داده یاد كرده آثار تولیدی در دوره معاصر ماست. به گمان من این فراوانی و تنوع در حوزه ادب و هنر پایداری در هیچ دوره تاریخی نبوده است. تاكید می كنم كه در این گزاره مراد من كیفیت نیست چه؛ این كار فرصت دیگری را می طلبد و كار تحقیقی دقیقی را می خواهد اما از لحاظ فراوانی و تنوع در هیچ دوره تاریخی این همه تولید ادبی و هنری در حوزه مقاومت و پایداری شكل نگرفته است.

اضافه می كنم كه این اتفاق تاریخی- مرادم انقلاب و جنگ 8 ساله است- هنوز می تواند فرصت های طلایی بسیاری را در اختیار تاریخ ادب و هنر این مرزو بوم بگذارد به شرط آن كه مدیران و سیاستمداران ما فهم دقیقی از این فرصت داشته باشند و هنرمندان ما شایستگی استفاده از آن را در خود تقویت نمایند.

 

وضعیت این گونه ادبی علی الخصوص در حوزه شعر در منطقه ما چگونه است؟

 

بگذارید راحت بگویم كه هنوز در كشور ما همه چیز بر مدار پایتخت می گردد و همین بسیاری از راهها را در شهرستانها برای كارهای ارزشمند بسته است اما می شد و می شود كه با خوش ذوقی و سلیقه از فرصت های بسیاری كه فراهم شد و می شود، استفاده كرد. واقعیت این است كه ارزیابی من این است كه در منطقه ما از این فرصت استفاده نشده و حال و روزگار این گونه ادبی و علی الخصوص شعر چندان خوشآیند و مناسب نیست البته كارهای ارزشمند در سالهای دفاع مقدس و بعد از آن توسط هنرمندان منطقه به سرانجام رسیده اما توجه و عنایت مورد لزوم به آن نشده است و این كارها در غربت شهرستان به فراموشی سپرده شده اند. این در حالی است كه منطقه ما قابلیت و فرصت زبان دوم و به تبع آن شعر و نثر زبان دوم ( زبان تركی آذربایجانی ) را هم با خود دارد.

از شما می پرسم چند منظومه یا چند مجموعه شعر با موضوع دفاع مقدس را می توانید برای بنده نام ببرید؟ آیا این تعداد از انگشتهای یك دست فراتر می رود؟ و این چه نسبتی با عظمت اتفاق دفاع مقدس و حضور بزرگ آذری زبان ها در دوره 8 ساله دفاع مقدس دارد؟

وضعیت نثر هم بهتر از شعر نیست. آثار منتشره همه ارزشمند و گاه درخشانند و بعضی از آنها هم از سوی مراجع رسمی ارزشگذاری شده و جوایزی را دریافت كرده اند اما كمیت این آثار در مقایسه با گستره حماسه ناچیز است و جای كار بسیار دارد.

 

باتوجه به وضعیت فعلی بهترین روش اشاعه فرهنگ مقاومت و پایداری را در چه می دانید؟

 

چه بخواهیم و چه نخواهیم در جامعه ما تولید فرهنگ بدون حمایت چندان میسر و شدنی نیست و حمایت نهادهای رسمی از تولیدات فرهنگی ضروری است اما به نظر من آنچه ضرورت دارد و حمایت بدون دخالت نهادهای رسمی در این حوزه می باشد اگر چنین چیزی اتفاق نیافتد نباید انتظار داشت در دهه های آینده روایت قابل تكیه ای از حماسه مقاومت مردم برای آیندگان فراهم شود. اگر این اتفاق عظیم به زبان هنر و ادبیات برگردان نشود و ذوق سلیم هنرمند در آن لحاظ نگردد بی گمان همانند اتفاقات بسیار مثل جنگ های ایران و روس كه با احكام جهادیه علما و همت عمومی مردم به وقوع پیوست، دست تاریخ ما از این حماسه های شگرف خالی خواهد بود. راه دوم تشكیل حلقه های مختلف هنرمندان این حوزه می باشد كه این حلقه ها می توانند تولید بیشتر و كیفی تر را در بین هنرمندان ترغیب و تهیج نمایند. راه سوم برای اشاعه این فرهنگ تسهیل راههای ارتباط آثار تولید شده با گروههای هدف و مخاطبین می باشد باز این هم وظیفه نهادهای رسمی است.

اگر من جای هریك از مدیران مرتبط با این حوزه بودم از تمامی فرصت ها برای پررنگ كردن این گونه ادبی و هنری استفاده می كردم چرا كه ترویج این ادبیات حال و آینده جامعه ما را نجات می دهد و در این سخن من حرفهای مگو بسیار است.

 

خود شما هم در برخی از این جایگاهها بوده اید آیا خودان به این گفته ها چقدر پایبند بوده اید؟

 

قضاوت در این مورد برعهده دیگران است و شایسته آن است كه دیگران در این باره سخن بگویند اما تلاش من بر این بوده كه عامل این روش ها باشم و راه را بر هنر و هنرمندان دفاع مقدس در منطقه باز نماییم و در حد خود نیز چنین كرده ام. من بر این باورم كه وظیفه مدیران این حوزه فدا شدن و روی مین رفتن برای هنرمندان انقلاب است تا با راه افق های متفاوت و متعالی باز شود و می دانم كه این كار سهل و آسان نیست.

 

خب بپردازیم به كارهای خودتان، در زمینه ادبیات مقاومت و پایداری ( شعر و نثر ) چه كارهایی از شما منتشر شده است؟

 

خودتان بهتر می دانید كه من به سبب اشتغالات كاری بیشتر وظیفه پیگیری انتشار و تولید آثار دیگران را به عهده داشته ام و خدا را شكر گزارم كه بسیاری از آثار فاخر ادبیات پایداری در این منطقه با پیگیری بنده به چاپ رسیده اند اما خود نیز در تولید آثار ادبی دفاع مقدس بی توفیق نبوده ام كه دوستان عموماً با این آثار آشنایند. از توفیقات بنده انتشار بخشی از زندگی شهید مهدی باكری در دوره عملیات بدر و شهادت ایشان است كه این كتاب این روزها چاپ پنجمش را تجربه می كند. یك مجموعه در حوزه شعر، یك كتاب در حوزه تحقیق آثار مكتوب و كتاب دیگری در حوزه گفتگو هم از بنده به چاپ رسیده است.

علاوه بر اینها در تعدای پروژه های تحقیقی هم دستی بر آتش داشته ام كه بسیاری به سرانجام رسیده و برخی به سبب نبود امكانات لازم و عدم حمایت نا تمام مانده اند.

 

در حال حاضر به چه كاری مشغولید؟

 

راستش را بخواهید در این سالها هیچ وقت به صرافت انتشار اشعارم نیافتاده ام و همیشه در مقابل انتشار مجموعه مقاومت كرده ام؛ اما مدتی است كه برای این كار وسوسه می شوم. در حوزه نثر هم در حال نگارش زندگی و خاطرات هنرمند عزیز دفاع مقدس بهزاد پروین قدس هستم. به گمانم انتشار و خاطرات و آثار وی می تواند وجه دیگری از دفاع مقدس و نقش نیروهای آذربایجان در جنگ را به نمایش بگذارد

.

نظرتان در باره برگزاری جشنواره های مختلف در حوزه ادبیات و هنر پایداری چیست و این جشنواره ها چه تاثیری در فرهنگ جامعه دارند؟

 

جامعه ما به شدت نیازمند پرداختن به این موضوعات است. من موضوع را از سوی دیگر می بینم و گمان می كنم كه بیش از آن كه ادبیات پایداری نیاز به جشنواره داشته باشد جامعه ما نیازمند این گونه ادبی است و پرداختن به این مهم برای حیات ادبی و هنری و حتی سیاسی جامعه ضروری و الزام آور است. البته همان گونه كه مقام معظم رهبری در دیدار با دولت فرمودند نباید خیال كرد كه اگر در حوزه فرهنگ صرفاً هزینه شود كار فرهنگی اتفاق افتاده است بلكه این حوزه نیازمند سلیقه و برنامه ریزی دقیق و علمی است. از این رهگذر است كه می توان از آن محصولی ماندگار و جهانی بدست آورد وگرنه با كارهای تكراری و غیر هدفمند آنچه به دست خواهد آمد پر كردن بیلان كاری و قدری سخنرانی مسئولان با ربط و بی ربط می باشد.

بی شك دوستان ما خود نگران این موضوع هستند و من دورادور می بینم كه این دقت را در كارهای خود لحاظ می كنند.

 

اگر سخنی مانده باشد، بفرمایید.

 

من ضمن سپاسگزاری از توجه و محبت مسئولان برگزاری جشنواره یادآور می شوم كه خودم را شایسته تجلیل و تقدیر نمی دانستم و نمی دانم و بی تعارف به مسئولان مربوطه عرض كردم كه دوستان دیگری هستند كه این كار در مورد آنان شایسته تر است و حتی اسامی برخی را هم آوردم اما به هر حال مقبول نیفتاد...

نوع مطلب : چانه زنی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 14 شهریور 1396 01:54 ب.ظ
Very nice article, exactly what I needed.
شنبه 19 فروردین 1396 01:19 ب.ظ
Excellent site you have here.. It's hard to find
good quality writing like yours these days. I honestly
appreciate people like you! Take care!!
یکشنبه 1 اسفند 1389 01:44 ب.ظ
جالب بود. ممنونم.
شنبه 6 آذر 1389 09:22 ب.ظ
با عرض سلام خدمت باید اعتراف کنم اشعارتان عالیست حتما در انتشار آنها عجله کنید منتظر این اثر ارزشمند هستیم
شنبه 15 آبان 1389 06:54 ب.ظ
به نام پروردگار شهیدان و درستکاران

سلام بر استاد ناظمی
با مطلبی با عنوان:
ماست و خیار می گیریم با نان می خوریم!چه عیبی دارد؟
بروزم
خوشحال می شم تشریف بیارید
شنبه 8 آبان 1389 01:38 ب.ظ
.
.
.

از محمد رنجبر سپاسگذاریم!
و از شما ...

...
جمعه 7 آبان 1389 07:35 ب.ظ
سلام استاد
پنجشنبه 6 آبان 1389 03:13 ب.ظ
از مصاحبه استفاده کردیم. بی شک تلاشهای شما نیز در خور تقدیر است .
سید قاسم ناظمیما درس پس می دهیم استاد.
پنجشنبه 6 آبان 1389 09:17 ق.ظ
سلام. سید جان نیازی به تجلیل نیست.
فرهنگ تبریز به افرادی مانند شما همواره بدهکار بوده و خواهد بود
سید قاسم ناظمیجناب آرش آزاد
ارادت ما دو چندان است.لابد چوب کاری می کنید!
دوشنبه 3 آبان 1389 05:23 ب.ظ
http://shohodi.blogfa.com/

دلم گرفته ز خانه کجائی ای مادر

که خانه بی توندارد صفائی ای مادرچنان به دیدن روی تو آرزومندم

خدا کند که بخوابم بیائی ای مادر
دوشنبه 3 آبان 1389 03:32 ب.ظ
سلام استاد
با تمام وجو خواندم و دغدغه های شما را می ستایم . آری برادر! وقتی کسی مانند شما می فرماید که شعر ما بر مدار پایتخت می چرخد دقیقا درست می فرمایید.
چه بزرگانی که در استان ما گمنام مانده اند و وقتی توفیقی نصیب می شود و شعری از آنها می شنویم با تعجب می پرسیم این شعر از کی هست و وقتی می فهمیم از خود ایشان است دلمان از مهجور ماندنش می گیرد و فقط همین قدر می توانیم بگوییم که لطفا یکی دیگر بخوانید.
در ضمن تعهد شما بر شعر بخصوص استانمان بر کسی پوشیده نیست. انشا الله که سایه شما بر سر ادبیات ما پایدار بماند...
سید قاسم ناظمیجناب آرباطان
از لطف و محبتتان ممنونم.ما خود هم در سایه بزرگانیم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


چله
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : سید قاسم ناظمی
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :