تبلیغات
چله - چانه زنی ۲
 
یکشنبه 22 مهر 1386 :: نویسنده : سید قاسم ناظمی

  

  وضعیت فرهنگی تبریز روی میز ستاد حوادث غیرمترقبه!! 

                                        بخش دوم   

     

                                                                    

§         اساساً تعریف شما از نهاد فرهنگی و یا تقسیم­بندی­های آن چیست؟

تسامحاً می­توان نهادهای فرهنگی را به سه بخش تقسیم كرد :

1- نهادهای دولتی : كه چارچوب مشخصی دارند و در قالب حكومتی و رسمی فعالیت می­كنند. مانند وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی، آموزش و پرورش، دانشگاهها و ...

2- نهادهای بخش خصوصی : كه متأسفانه حضور این بخش در فعالیتهای فرهنگی تبریز، بسیار ضعیف است. دلیلش نیز عدم وجود اقتصاد فرهنگی است.

3- نهاهای غیردولتی غیرانتفاعی : این نهادها عام­المنفعه هستند ولی تعدادشان بسیار اندك است. یعنی كمتر می­توان یافت مجموعه­ای را كه از سود  اقتصادی صرف نظر كرده و به آفرینش فرهنگی بپردازند.

§         آیا نمی­توان مساجد را در ردیف قسمت سوم جای داد؟

آنچه در مساجد اتفاق می­افتد، تولید فرهنگی كلان نیست بیشتر به امور مقطعی و برنامه­سازی فرهنگی  و دینی پرداخته می­شود و تولید اتفاق نمی­افتد آیا در مساجد، به نویسنده­ای سفارش كار داده می­­شود؟ یا از تولید یك نمایش حمایت می­شود؟ یا اینكه مثلاً  برای تدوین یك دایرةالمعارف كار می­شود؟

§         پس منظور شما از تولید فرهنگی، تولید آثار فرهنگی است؟

مگر غیر از این به چیز دیگری نیز می­توان تولید فرهنگی اطلاق كرد؟

§چرا که نه مثلا تولید نیروی انسانی ؟

بله، ما پذیرفته­ایم كه برای ایجاد جهش فرهنگی، نیازمند نیروی انسانی توانمند فرهنگی هستیم و بدون وجود نیروی انسانی نمی­توان تولید فرهنگی كرد اما تربیت نیروی انسانی جز در بستر آزمون و خطا و كار حرفه­ای امكان­پذیر نیست.

§    منظورم این است كه عموماً نهادهای فرهنگی به مرحله­ای می­اندیشند كه نیروی انسانی آماده به كار را دارند و حالا مانده­اند كه اینها چگونه و چه چیزی تولید كنند. پس تربیت و تولید این نیروهای توانمند در كجا اتفاق می­افتد و چه كسی مسئول این كار است؟

اگر نهادهایی كه برشمردم، بتوانند قوام داشته و قدرت و قوت مادی برای تثبیت و ادامه حیات داشته باشند، می­توانند 2 وظیفه عمده را به سرانجام برسانند كه اولی تربیت هنرمند و نویسنده است. این الان اتفاق می­افتد. ولی پس از اینكه این هنرمند تولد یافت چه كار كند؟ برای مثال وقتی خبرنگاری تربیت شد، این خبرنگار چه كاری انجام دهد؟ حالا باید برای ادامه حیات اندیشه كرد و زمینه را برای دوام او مهیا ساخت. یا مثال دیگری می­زنم، كلاس نمایشنامه­نویسی ترتیب داده می­شود و نویسنده­ای تربیت می­شود، اگر این نویسنده برترین نیز باشد ولی زمینه­ای برای عرضه هنرش نباشد به چه دردی می­خورد؟ 

         § سازمان شما چه تدبیری برای این موضوع اندیشیده است؟

اتفاقاً این موضوع در برنامه­نویسی سازمان مورد توجه بوده است. سازمان تلاش دارد ضمن بسترسازی مناسب برای تربیت نیروی انسانی فرهنگی و هنری، پلی بزند میان تولیدكننده فرهنگی و مخاطب، یعنی از تولیدكننده حمایت كند برای تولید و نقش انتقال دهنده این تولیدات را نیز به مخاطب ایفا ­كند. در این حالت یك تحرك فرهنگی جدی در شهر اتفاق خواهد افتاد. بنابراین اگر بتوانیم در كنار نهادهای رسمی، نهادهای خصوصی و عام­المنفعه را وارد گردونه كنیم، خدمات بیشتری به مردم ارائه خواهد شد، مثلاً شما با انجمن خیریه نوبر آشنا هستید، یا صندوق حمایت از مستمندان تبریز، این قبیل نهادها، در زمینه­های حمایتی بازده بهتری از كمیته امداد داشته­اند. می­توان مشابه این نهادها را در حوزه فرهنگ ایجاد كرد. یا مثال دیگری از تهران برایتان بزنم مسجدالجواد تهران سالهاست كه جایزه ادبی معتبری را در حوزه ادبیات داستانی اهدا می­كند. همین مسجد و حلقه فعال در آن در روزهای نخستین بعد از پیروزی انقلاب خشت اول ادبیات داستانی انقلاب را نهاده­اند.

§    شما در مراسم معارفه خود، از مهاجرت اهالی فرهنگ تبریز سخن گفتید و اشاره كردید كه می­خواهید مانع این مهاجرت شوید. آیا برنامه­های سازمان را به گونه­ای تنظیم كرده­اید كه به این هدف نائل شوید؟

قبلاً هم عرض كردم. برای جلوگیری از مهاجرت اهالی فرهنگ، باید آنها را به رسمیت شناخت و مسئولین بایستی بپذیرند كه حداقل به اندازه بناهای عمرانی به این سرمایه­ها هم توجه داشته باشند. برای مثال برای سرپانگهداشتن بناهای تاریخی، سالیانه هزینه­هایی صرف می­شود چرا كه این عمارات نماد شهر هستند. حال این باور باید وجود داشته باشد كه هنرمندان و اهالی فرهنگ نیز سرمایه­های معنوی شهرند. امثال شهریار، استاد دولت­آبادی، عبدالمجید نجفی، استاد مقبلی، استاد شریفی، استاد پوراظهری و ... سرمایه­های تبریز هستند ولی هیچ هزینه­ای برای ماندگاری اینان نكرده­ایم. مگر ما چقدر برای شهریار خرج كرده­ایم؟ یا برای دیگر بزرگان؟ بنده فكر می­كنم كه نهادهای دولتی و مسئولین، نه حمایت بلكه سهم خود را نسبت به این چهره­ها باید بپردازند. چرا كه اینان نیاز به حمایت ندارند بلكه این مائیم كه به اینان نیازمندیم و بنابراین باید دین خود را نیز در قبال این افراد ادا كنیم.

§    ضمن احترام به دیدگاههای شما، این مطالب كه اشاره كردید، مسائل تئوریك هستند كه قبلاً نیز به آنها معتقد بودید. امروز كه در صدر سازمان فرهنگی هنری قرار گرفته­اید، آیا برای این مبانی تئوریك ظرفیت لازم را جهت عملی شدن مشاهده می­كنید؟

خوشبختانه در اساسنامه، مواردی كه اشاره كردید، پیش­بینی شده­اند. اما در باب اینكه این تئوریهای فرهنگی تا چه حد قابل اجرا هستند، باید عرض كنم كه در بودجه سال 86 اكثر موارد یاد شده، مورد توجه بوده­اند. برای مثال در بودجه امسال به منظور تكریم شخصیتهای برجسته فرهنگی، اعتبار خوبی اختصاص داده شده است. برای تكریم و تجلیل نیز مكانیزم خاصی پیش­بینی شده كه بیشتر معطوف به دوام ارزشمندی این عزیزان خواهد بود. یا در خصوص تولید فرهنگی نیز، برنامه­ریزی شده است تا بیشتر تولیدات توسط بخش غیردولتی و خصوصی انجام گیرد و بر این اساس ما سفارش كار به نویسندگان و هنرمندان ارائه خواهیم داد.

§    شما از اسفند 84 درگیر استقرار و تثبیت سازمان بوده­اید. ولی ظاهراً در همین فاصله نیز كارهایی شده است. اشاره­ای به این فعالیت­ها داشته باشید تا مردم بیشتر آشنا شوند. در ضمن فهرستی از فعالیتهای پیش­بینی شده برای سال 86 را نیز بفرماید تا در پایان سال مورد سنجش قرار گرفته و عملكرد شما بهتر ارزیابی شود.

ازاسفند84 تا اسفند 85 كارهایی در چهارچوب سازمان انجام شده است كه بخش عمده­ای از آنها از طریق سایتهای خبری و فرهنگی سازمان و مطبوعات و رسانه­ها به اطلاع عموم رسیده است و شاید اینجا مجال مناسبی برای اشاره به تك­تك آنها نباشد. اجازه بدهید تنها به رویكردهای كلی این كارها  اشاره­ای بكنم.

سازمان به كارهای زیربنایی توجه اساسی داشته و سعی كرده به فعالیتهایی دامن بزند كه برجا مانده است، توجه به كارهای مشاركتی و همراه كردن نهادهای فرهنگی دیگر با سازمان و سازمان با آنها از اهداف سازمان بوده و در طی سال گذشته در بسیاری از فعالیتهای فرهنگی، علمی و هنری استان مشاركتی جدی داشته است، سازمان واگذاری فعالیتهای فرهنگی را به خود اهل فرهنگ جدی گرفته و در طی سال گذشته با حمایت از تشكیل نهادهایی با عنوان «باشگاه» و «خانه» از مشاركت اهل فرهنگ، هنر و علم نیز بهره گرفته است، باشگاه وبلاگ نویسان، خانه شاعران، خانه نجوم، خانه حكمت و فلسفه و ... از این جمله­اند، بهره­گیری از فضای مجازی و اینترنتی برای معرفی قابلیتهای تبریز از جمله كارهای مهمی بوده كه سازمان به آن اهتمام داشته است، تولید و به روزرسانی سه سایت اینترنتی، ایجاد وبلاگ برای گسترش فضای ارتباطی با مخاطب قابل توجه سالیانه بیش از یك میلیون بیننده، بخشی از این كارها به شمار می­رود. برای سالجاری هم برنامه­هایی طراحی شده است كه به مرور و با اطلاع­رسانی قبلی انجام خواهد شد.

§         به برخی از آنها اشاره كنید.

از برنامه­هایی كه حضور ذهن دارم عبارتند از توسعه تشكلهای فرهنگی، هنری و اجتماعی تحت پوشش سازمان، برگزاری جشنواره تابستانی تبریز، برگزاری جشنواره سراسری شعر، مشاركت با دانشگاه تبریزدر برگزاری كنگره بین­المللی مولانا، برنامه­ریزی برای انتشار روزنامه شهرداری تبریز، جشنواره مطبوعات و رسانه­های شهری در حوزه آذربایجان، تولید كتابهای رایگان برای ارتقای شاخص­های فرهنگی، برگزاری نشست­های تخصصی علمی و فرهنگی، تجلیل از نخبگان و چهره­های فرهنگی، علمی، هنری و اجتماعی شهر و ... به گمانم برای این مصاحبه همین قدر كافی باشد. ضمناً پیگیر تجمیع فعالیتهای فرهنگی و هنری شهرداری از جمله انتقال مدیریت فرهنگسراها به سازمان هستیم.

 

نوع مطلب : چانه زنی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 18 مرداد 1396 06:54 ب.ظ
Someone necessarily assist to make significantly articles I'd state.
This is the very first time I frequented your web page and thus far?
I surprised with the analysis you made to create
this actual submit extraordinary. Magnificent task!
چهارشنبه 25 مهر 1386 05:10 ق.ظ
سلام جناب آقای ناظمی

من تعدادی نمونه و قالب برای آقای سید شریفی ارسال كردم
تصمیم گرفتم به جای عكس از نمونه های استفاده شده قالبها در سایتهای مختلف استفاده كنیم تا با تمام قسمتهای اون آشنا بشیم
به زودی بعد از دسته بندی برای جنابعالی هم ارسال خواهم نمود
با تشكر صمیمانه از زحمات شما
چهارشنبه 25 مهر 1386 02:10 ق.ظ
سلام ...
...از دو چشم تو غزل گفتن من فلسفه ای داشت

در غزل فلسفه ی چشم تو در زیر سؤالم...
به روزم
دوشنبه 23 مهر 1386 02:10 ق.ظ
جمعی از دوستداران علامه محمد تقی جعفری تصمیم دارند تا در پاسداشت آن ابر مرد و در بازخوانی آرا و اندیشه‏هایی كه همه عمر پربركت خود را صرف آن اندیشه‏ها كرد، قدمی بردارند.

دست یاری به سوی همه عزیزانی كه ذره‏ای از عظمت روحی آن بزرگوار را چشیده‏اند دراز می‏كنیم. برای تهیه كارتك‏ هایی از نغزگفته‏های علامه و همكاری با ما تماس بگیرید.

زمان برگزاری همایش:26 آبان1386 مصادف با سالروز رحلت آن عزیز سفر كرده.

مكان: تبریز-دانشگاه تربیت معلم آذربایجان

تلفن تماس:09141018105

آدرس: تبریز- كیلومتر35 جاده تبریز-مراغه، دانشگاه تربیت معلم آذربایجان، هسته علمی دانشجویان فلسفه و حكمت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


چله
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : سید قاسم ناظمی
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :