تبلیغات
چله - نقدی بر عملکرد سازمان فرهنگی و هنری
 

حسن سامع نصایح روزنامه نگار توانای تبریزی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز را نقد کرده است و در این نوشته گزکی هم حواله بنده کرده است - و کار خوبی کرده است!- باید یاد بگیریم که گوش شنوایی برای نقد داشته باشیم.عینا نوشته حسن را همین جا برایتان می آورم:


کارنامه، شخصی یا سازمانی

(نقدی بر عملکرد سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز )

 

1-انتقاد شرط لازم برای پیشرفت است و آنانی که از انتقاد واهمه دارند هیچ گاه توسعه نخواهند یافت. در کشور ما معمولا در گفتارها و گفتگوها افراد و به ویژه مدیران اعلام می کنند که حاضر هستند که انتقاد ها را با دل و جان پذیرا باشند، اما در خفا منتقدان مورد عتاب آنان قرار می گیرند.

2-فرهنگ مقوله ای است که اگر در آن "در انتقاد"  بسته باشد نمی توان  آن را دیگر حوزه فرهنگی و هنری خواند. در حوزه فرهنگ و هنر منتقد جایگاه اول را دارد بنابراین کسانی که وارد این حوزه می شوند باید تحمل شنیدن صدای مخالف خود را داشته باشند و گرنه بهتر است دم از فرهنگ نزنند .

3-شهرداری ها در جوامع معاصر نقش اصلی را در اداره شهر ها بر عهده دارند وشهر به عنوان یک موجود زنده در تعاریف دارای هویت  ویژه ای است که بخش مهمی از این هویت را موضوعات فرهنگی و هنری تشکیل می دهد . شهر پیش از آن که با پل ها و ابنیه های تاریخی شناخته شود، با بزرگان فرهنگی و هنری آن معرفی می شود .وقتی نام شیراز را می شنویم قبل از آن که به یاد تخت جمشید و دروازه قرآن بیفتیم، بی درنگ ابیات سعدی و حافظ  در اذهان تداعی می شود تبریز بیش از آنکه  با مسجد کبود و عمارت ساعت معرفی شود، با شهریار شیرین سخن و اشعار نابش به فکر ها خطور می کند.  بنابراین در راستای پاسداشت و زنده نگه داشتن این هویت، شهرداری ها به عنوان متولیان اصلی اداره شهرها باید امور فرهنگی و هنری را نیز در اولویت برنامه های خود قرار بدهند .

4-در کشور ما به دلیل عدم تحقق مدیریت واحد شهرداری نمی توان از شهرداری ها انتظار زیادی داشت، ولی در مقابل نمی شود شهرداری ها را نیز در حوزه های فرهنگی مسئول ندانست. در همین راستا از چند سال قبل به پیروی و تقلید از تهران در شهرداری کلانشهرها و برخی شهرهای بزرگ سازمان ها و معاونت هایی با عناوین مختلف فرهنگی و هنری، هنری، اجتماعی و تفریحی و ... تاسیس شدند که در نوع خود اقداماتی ارزنده و قابل تقدیر بودند و اهالی فرهنگ و هنر را نسبت به آینده فرهنگی شهرهایشان امیدوار ساختند .

5- در تبریز نیز با روی کار آمدن علیرضا نوین در رأس بلدیه تبریز مقدمات ایجاد سازمان فرهنگی و هنری و معاونت اجتماعی و فرهنگی پایه ریزی شد در حال حاضر با گذشت پنج سال از عملکرد این دو نهاد به خوبی می توان ، مدیریت آن را در بوته نقد و سنجش قرار داد.

قبل از نقد عملکردها لازم است به مطلبی اشاره شود و آن اینست که متاسفانه اولاً موازی کاری محسوسی میان عملکرد های سازمان فرهنگی و هنری و معاونت اجتماعی و فرهنگی وجود دارد ثانیاً مسئولان این دو ارگان مدعی هستند که معاونت اجتماعی نقش ستاد و سازمان فرهنگی و هنری نقش صف را ایفا می کند، در حالی که عملاً این گونه نیست و می توان با مروری بر رابطه این دو نهاد به این نتیجه رسید که با توجه به وجود مدیریت های گوناگون در برهه ها یمختلف حوزه فعالیت این دو نهاد با یکدیگر مخلوط شده و از سویی دیگر باید قبول کرد که  با توجه به عدم بودجه و امکانات لازم در معاونت فرهنگی و اجتماعی، این معاونت عملاً در تعطیلی و روزمرگی سیر می کند .

6-سازمان فرهنگی و هنری شهرداری از بدو آغاز فعالیت های خود سه مدیر را در رأس خود دیده است :سید قاسم ناظمی، نوروز قاسمی و حسین نجفی . همه ی کارشناسان و مردم عادی بر  این باور هستند که تاسیس یک سازمان یا یک نهاد و انجمن سخت ترین مرحله و طاقت فرساترین روزها در عمر آن ارگان می باشد بنابراین باید  قبول کنیم که کار رئیس اول سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز بسیار سخت تر و دشوارتر از دو مدیر جانشین او بود و بنابراین نمی توان انتظار زیادی از ناظمی داشت . اما اگر یک نظرخواهی اجمالی از مردم عادی و اهالی فرهنگ و هنر –نه دوستان خودمان- صورت گیرد چه نظری  در مورد مقایسه اقدامات سازمان در سه دوره جداگانه مدیریت آن خواهند داشت؟  ذائقه کدام برنامه ها در کام مردم تبریز و فرهنگیان و هنرمندان این شهر همچنان شیرین می نماید؟ اولین جشنواره تابستانی تبریز، دو دوره جشنواره شعرخط سوم اولین جشنواره عکس فیروزه و یا کارهایی که دردو دوره مدیریت های بعد از سید قاسم ناظمی شکل گرفت ؛ اهالی کوچه و بازار تبریز هم چنان سال 1387 را در ذهن خود دارند . شب هایی که مردم در پارک ها لحظات شادی را تجربه می کردند؟، روزهایی که در نشست های گوناگون حضور می یافتند، کودکان نیز با برگزاری برنامه های متنوع در گوشه و کنار شهر سیراب می شدند . عکاسان سراسر کشور برای اولین بار در پاییز همان سال با رویدادی بزرگی به نام جشنواره عکس فیروزه روبرو شدند و چند روزی را میهمان تبریز و آذربایجانی ها بودند و در حضور بزرگترین عکاسان کشور درس آموختند. ولی دو دوره دیگر چگونه سپری شد؛ هر بیننده عادی نیز می تواند با نگاهی گذرا بر کیفیت عکس های گرفته شده درسه دوره جشنواره عکس فیروزه به دست اندرکاران آن نمره بدهد  و این برنامه ها در زمانی اجرا شدند که سازمان از کمترین نیرو نسبت به دوره فعلی وبودجه به مراتب کمتری برخوردار بود .

اما مهمتراز همه این اتفاقات آشتی هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر با یکی از نهادهایی بود که در ساحت فرهنگ آمده بود تا جای خالی اداره  فرهنگ و ارشاد اسلامی حوزه هنری و ... را پر کند . سازمان و برنامه هایش به پاتوق این چهره های آشنا تبدیل شده بود. قصد تعریف و تمجید صرف از عملکرد سید قاسم نا ظمی را نداریم در کارنامه او نقاط منفی هم وجود دارد که در جای خود قابل نقد خواهد بود  اما خود مدیران ارشد شهرداری هم در گفتگوهای خصوصی شان همچنان آرزوی حضور دوباره مدیری را دارند که اینک در سازمان  فرهنگی و هنری شهرداری تهران فعالیت می کند و قاعده فرار مدیران موفق از تبریز را رعایت کرده است . پس از یک وقفه سه ماهه در دوران سرپرستی نوروز قاسمی در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز که با جنجال همراه بود و دومین جشنواره تابستانی تبریز قربانی آن جنجال ها شد، شهردار تبریز از بین گزینه های متعددی که به او پیشنهاد شده بود دم دست ترین گزینه که از سپاه نیز اعلام بازنشستگی كرده بود برای تصدی سازمان فرهنگی و هنری انتخاب کرد : حسین نجفی

7- حسین نجفی هر چند در یک محیط نظامی پرورش یافته بود، اما بیش از آنکه چهره نظامی داشته باشد شخصیتی فرهنگی جلوه می نمود که در سال های گذشته با نویسندگی در حوزه ادبیات دفاع مقدس برای خود نامی دست و پا کرده بود. اینک حدود دو سال از فعالیت او در این سازمان بزرگ سپری شده است و علی رغم حرف و حدیث های فراوانی که در مورد رفتن او شنیده می شد، توانسته است هم چنان اعتماد علیرضا نوین را جلب کرده و در ساختمان پارک مفاخر جلوس کند .

اینجانب به  دلایل فراوان قصد نقد عملکرد ایشان را نداشتم و با توجه به سابقه دوستی -علی رغم رابطه سینوسی- که میان ما برقرار بوده است احساس کردم این نقد موجب کدورت این مدیر پر تلاش و خستگی ناپذیر شود ولی چاپ اثری قطور از عملکرد سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز در سال 1389 با عنوان«کارنامه» باعث شد تاچند سطری را به رشته تحریر درآورم .

 

 نگارنده  کمتر از یک سال با ایشان در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز افتخار همکاری داشته و پس از كوچ اختیاری ونه اجباری ار آن نیز در انجام چند پروژه نشریاتی با سازمان همكاری داشته و با توجه به سابقه کار با دو مدیریت قبلی – اگر انصاف و عدالت را بتوانم رعایت کنم،چنین حقی را حداقل به عنوان یک روزنامه نگار برای خود قائل هستم که عملکرد دوران مدیریت ایشان را نقد نمایم . 

 شاید تبریز نه تنها در عرصه فرهنگی، بلکه در همه عرصه ها نتواند در سالیان اخیر مدیری به پرکاری حسین نجفی پیدا کند . در وجود این مرد، نمی توان خستگی .و کسالت را دید .پرکاری اصلی ترین ویژگی شخصیت اوست که گاهی مواقع نگارنده خود به شخصه شاهد بوده است که در شبانه روز کمتر از 2-3 ساعت نمی خوابد . بنابراین این پشتکار و فعالیت سزاوار بزرگترین تمجید هاست اما این فعالیت ها به چه بهایی؟ 

شاید خیلی ها نخواهند این مطلب را قبول کنند که در دو سال گذشته كارمندان سازمان فرهنگی و هنری شهرداری با آن تعداد اندکشان -که خوشبختانه در سایه جسارت و مدیریت حسین نجفی چندین برابر شده اند -با چه مشقت های فراوانی رو برو شده اند؛ بسیاری از آنان علاوه بر فشارهای روحی ناشی از کار زیاد با بیماری های مختلف جسمی نیز روبرو شده اند .خانواده بسیاری از این عزیزان که از نزدیک با آنان آشنایی دارم عملاً از حضور همسران خود در داخل منزل محروم شده اند . مگر رضایت شغلی جزء شروط اصلی در بهبود فرایند کاری هر سازمانی نیست! خود مدیران سازمان اگر نخواهند فرافکنی .و انکار کنند، بهتر از هر کس دیگری می دانند که کارمندان آنان از این وضعیت راضی نیستند 

 اما مطلب دیگر اینکه علی رغم این همه فعالیت از سوی این افراد آنان هیچ گاه نتوانسته اندرضایت رییس خود را جلب کنند وهمیشه در آماج انواع نقدها و مهم تراز آن اتهامات قرار می گیرند .شاید این بزرگترین خصلت منفی رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری باشد که نتوانسته است بر قلوب کارمندان خود حکومت کند . 

ولی جدا از این نقد شخصیتی، نقد عملکرد حسین نجفی اهمیت دارد . او در دوران مدیریت خود کارهای ماندگاری را انجام داده است . او تلاش کرد تا حدودی وضعیت آشفته تبلیغات شهری را سر و سامان دهد هر چند چندان موفق نبوده ست در حوزه ایجاد زیرساخت های فرهنگی کارنامه او روشن و درخشان است . ایجاد موسسه هاتف شهر، تاسیس خانه هنرمندان (خانه ختایی) برگزاری هفته فرهنگی تبریز در تهران، نشر ویژه نامه های متعدد فصلی و گاه نامه ها ی گوناگون و چندین برنامه مختلف که در «کارنامه» به طور مفصل به آن اشاره شده است و نیاز به بازگویی ندارد. اما باز خورد این فعالیت ها در افکار عمومی چیست ؟ 

 مطلبی  که نمی توان آن را نادیده گرفت، این است که مدیریت فعلی در حقیقت در حوزه برگزاری جشنواره ها ابتکار چندانی از خود نشان نداده است، جشنواره تابستانی یا عکس فیروزه محصول دوران اول مدیریت سازمان بوده اند و در دوران بعدا عملاً با سیاست های نسنجیده ناکارایی خود را نشان دادند چهارمین جشنواره تابستانی تبریز در سکوت کامل و فقط در قطعه کوچکی از بوستان ائل گولی اجرا می شود و با ایجاد چند غرفه تکراری نشان داده شد  که فقط درصدد ارائه گزارش و چاپ کارنامه 1390 است  . دو دوره جشنواره فیروزه هم به قدری ضعیف برگزارشد که نقد آن در حوزه صلاحیت اینجانب نیست فقط مقایسه نام داوران جشنواره اول و دوم و سوم گویای همه چیز خواهد بود. 

از سوی دیگر مشکل بزرگ مدیریت فعلی این سازمان ،  محدود شدن ارتباط هنرمندان و اهالی فرهنگ با آن است . علی رغم تشکیل خانه هنرمندان، تنها هنرمندانی که سابقه دوستی و ارادت با جناب رئیس را دارند به آن جا رفت و آمد می کنند و بسیاری از هنرمندان این شهر نتوانسته اند با این سازمان میانه ای برقرار کنند .دیدگاه نوطئه آمیز و خود محور در عرصه فرهنگ نمی تواند کارآمد باشد ولی متاسفانه سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز به این بلیه دچار شده است همه فعالیت های سازمان باید در چارچوب و به نام رئیس آن تمام شودو گرنه نامی از آن برده نخواهد شد . بسیاری از اهالی فرهنگ در قاموس مدیریت ایشان تاریخ مصرف دارند و پس از آن به بایگانی سپرده خواهند شد و تلاش در محو وتخطئه شخصیت آنان در دستور کار سازمان قرار خواهد گرفت . 

 برای نمونه می توان به این اثر عظیم و تمام رنگی در کاغذی با جنس عالی که در بیش از 320 صفحه تهیه و چاپ شده است(كارنامه)، اشاره کرد . متاسفانه این کارنامه بیش از آن که نمایانگر سازمان باشد یک بولتن تبلیغاتی برای رئیس سازمان محسوب می شود و اگر کسی نداند فکر می کند که ایشان قصد کاندیداتوری برای انتخابات مجلس را داشته است . در این 320 صفحه، 62 عکس از ایشان در حالت ها و برنامه های مختلف چاپ شده است یعنی در یک پنجم از صفحات این مجموعه. علاوه بر آن در هر برنامه ای سخنان مدیر با آب و تاب فراوان نقش بر بسته است . مهم تر از ان در بخش انتشارات در معرفی آثار منتشر شده در هیچ کدام از آن ها نام سردبیر ذکر نشده است، به جز در معرفی کتاب نهضت اربعین که جناب آقای نجفی سردبیری آن را علاوه بر مدیرمسئولی ،خود بر عهده داشته است  و نامی از افرادی که در چاپ آثاری چون نوروز نامه، تابستانه، پاییزانه، محم نامه ، زمستانه، شهر من و .... نقش اصلی را داشته است ذکر نشده است  

به هر حال امید است روزگاری در این شهر اولین ها مدیرانی در عرصه فرهنگ و هنر قد علم کنند، که نه تنها جنس فرهنگی داشته باشند، بلکه مهمتر از آن نگاه فرهنگی و خاکستری را در سرلوحه سیاست های خود قرار بدهند و از سیاه دیدن همه چیز جز خود و سفید ندیدن همگان جز خود احتراز کنند.

منبع:سایت خبری نصر نیوز


نوع مطلب : فرهنگی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 1 اسفند 1396 12:30 ق.ظ
شریک من و من در اینجا از یک آدرس وب متفاوت استفاده کردیم و تصور می کردم که من نیز ممکن است چیزهایی را بررسی کنم.
من چیزی را که می بینم دوست دارم بنابراین من فقط به دنبال شما هستم. به دنبال جستجو برای وب سایت خود برای یک
دومین بار
دوشنبه 16 بهمن 1396 05:30 ب.ظ
با درود! این اولین بازدید من به وبلاگ شماست! ما مجموعه ای از داوطلبان هستیم و شروع به کار می کنیم
ابتکار جدید در یک جامعه در همان طاقچه.
وبلاگ شما به ما اطلاعات ارزشمندی برای کار بر روی داده است. شما انجام داده اید
یک شغل برجسته!
پنجشنبه 18 آبان 1396 12:51 ق.ظ
من فقط نمیتوانستم سایت شما را قبل از پیشنهاد این موضوع ترک کنم
من عاشق اطلاعات استاندارد خرید فردی در مهمانان شما شدم؟
برای بررسی پست های جدید، به طور منظم برگشته است
دوشنبه 8 آبان 1396 09:18 ب.ظ
سلام! من می توانستم سوگند یاد کنم که من پیش از این در وبلاگم بوده ام اما پس از گذراندن چند مورد از آن،
پست من متوجه شدم این برای من جدید است. صرفنظر از این، من قطعا خوشحالم
آن را در بر گرفت و من آن را علامت گذاری و بررسی خواهم کرد
اغلب!
دوشنبه 8 آبان 1396 03:10 ب.ظ
راه سرد! برخی از نکات بسیار معتبر! من از شما قدردانی میکنم که این پست را به همراه بقیه سایت ها واقعا خوب است.
دوشنبه 8 آبان 1396 03:03 ب.ظ
در صورتی که درک نداشته باشید، سوالاتی که واقعا مطرح می شوند، واقعا خوب هستند
چیزی به طور کامل، با این حال این نوشتار حتی درک خوبی هم دارد.
یکشنبه 30 مهر 1396 02:38 ق.ظ
چطوری سوال سریع که کاملا موضوعی است آیا می دانید چگونه سایت خود را به صورت دوستانه بسازید؟
وبلاگ من به نظر می رسد عجیب و غریب در هنگام مشاهده از iphone4 من.
من سعی می کنم یک تم یا افزونه پیدا کنم که شاید بتواند این مسئله را حل کند.

اگر هر پیشنهادی دارید، لطفا به اشتراک بگذارید.

به سلامتی!
شنبه 15 مهر 1396 03:21 ب.ظ
این بسیار جالب است، شما یک وبلاگ نویس بسیار ماهر هستید.
من به فید شما پیوستم و منتظر جستجوی بیشتر هستم
از پست فوق العاده شما. همچنین، وب سایت شما را در شبکه های اجتماعی من به اشتراک گذاشتم!
سه شنبه 14 شهریور 1396 12:37 ب.ظ
Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the
book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message
home a bit, but instead of that, this is fantastic
blog. A great read. I will certainly be back.
یکشنبه 11 تیر 1396 08:26 ق.ظ
Glad to be one of several visitants on this awing site :D.
دوشنبه 5 تیر 1396 01:08 ق.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین در آغاز آیا
واقعا نشستن بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما موفق
به من مؤمن متاسفانه فقط برای کوتاه در حالی
که. من با این حال کردم مشکل خود را
با جهش در مفروضات و شما خواهد را سادگی به کمک پر همه کسانی شکاف.
که شما در واقع که می توانید انجام من خواهد بدون شک بود در گم.
یکشنبه 4 تیر 1396 06:43 ب.ظ
I comment when I appreciate a post on a site or I
have something to add to the conversation. It's a result of
the sincerness displayed in the post I read. And after this post چله - نقدی
بر عملکرد سازمان فرهنگی و هنری.
I was excited enough to post a comment :) I do have 2 questions for you if it's okay.
Is it only me or do a few of the responses appear like they are left by brain dead individuals?
:-P And, if you are writing at additional places, I'd like to keep up with anything fresh you have to post.

Would you make a list every one of all your communal sites like
your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?
پنجشنبه 25 خرداد 1396 08:04 ب.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی
که ظاهر شدن دلنشین اصل آیا واقعا کار بسیار خوب
با من پس از برخی از زمان. جایی در سراسر جملات شما
در واقع قادر به من مؤمن اما تنها برای
کوتاه در حالی که. من با این حال مشکل خود را با فراز در مفروضات و یک ممکن است را خوب به کمک پر همه کسانی شکاف.
اگر شما در واقع که می توانید انجام من خواهد
بدون شک بود مجذوب.
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 04:09 ب.ظ
This is my first time visit at here and i am really impressed to read all at
single place.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 01:22 ق.ظ
In fact no matter if someone doesn't know afterward its up to
other users that they will help, so here it happens.
پنجشنبه 24 فروردین 1396 10:01 ب.ظ
Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
Extremely useful info specially the last part :) I care for
such info much. I was seeking this certain information for a long time.

Thank you and best of luck.
شنبه 19 شهریور 1390 01:06 ب.ظ
خیلی خوب و عالی بود. و کاملا منصفانه
سه شنبه 25 مرداد 1390 12:09 ق.ظ
آقای ناظمی
از شما جز حیله گری و مکاری چیزی ندیدم خدا پدر نوین را بیامرزد که شر شما را از سر ما کم کرد
سید قاسم ناظمیاز حسن ظن تان ممنونم ولی کاش به اندازه جسارتتان جرات هم داشتید و نامتان را می نوشتید.تا برای مخاطب صداقت تان معلوم شود.باز هم دیر نیست و ما منتظریم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


چله
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : سید قاسم ناظمی
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :