تبلیغات
چله - فرهنگ و هنر نیاز طبیعی شهروندان
 
دوشنبه 16 اردیبهشت 1387 :: نویسنده : سید قاسم ناظمی

اشاره
شهر تبریز به جهت داشتن پیشینیه تاریخی افتخار آفرین و دارا بودن گنجیه­ای از هنرمندان و شخصیتهای ارزشمند، هم اكنون صاحب تشخصی است گرانقدر و آن چه لازم است این است كه مدیران و مردم شهر هر چه بیشتر به دنبال شخصیت بخشی به این تشخص ارزشمند باشند. زمانی بود كه تبریز با همه بزرگی­اش به یكدستی معروف بود. خیابان بندی­ها و بافت محله­های آن با معماری خاصی كه داشت نشانگر نوعی وحدت سلیقه در این شهر بود كه امروزه دیگر از آن برخوردار نیست. مردم شهر در آن زمان پیوند فكری و ویژه­ای داشتند كه دست در دست همدیگر به مكانیسم تاریخ سازی جریان می­بخشیدند و هویت بخشی به فرهنگ معنوی شهر را از جمله وظایف شهروندی خود می دانستند. بنابراین اندیشیدن راه چاره­هایی جهت صیانت از این هویت فرهنگی و تاریخی و نیز احیای فرهنگی بومی و ملی تبریز در حال حاضر ضروری­ترین نیاز شهری است.
سید قاسم ناظمی از جمله یكی از مدیران استانی است كه قریب به 17 سال در حوزه های مختلف فرهنگی به كار مدیریتی پرداخته، وی دارای مدرك كارشناسی ادبیات فارسی است و تاكنون چندین كتاب در زمینه­های مختلف فرهنگی به چاپ رسانده است. سید قاسم ناظمی هم اكنون مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز است. با توجه به راهبرد اصلی این سازمان به سراغ وی رفته­ایم و در گفتگویی اختصاصی پیرامون فعالیتها این سازمان در خصوص صیانت از هویت فرهنگی و تاریخی شهر به صحبت نشستیم.
وی هدف اصلی سازمان را هویت بخشی به شهر و تبدیل فضای آن به یك فضای فرهنگی خواند. گفتگوی زیر ماحصل مصاحبه دوساعته با مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز است.

                                                                                                    روزنامه عصر آزادی

  

رویكراصلی تشكیل سازمان چه بوده است ؟


تشكیل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز از آغاز سال 1386 به شكل قانونی در چارچوب بودجه شهردرای تبریز لحاظ شده و آغاز به كار كرد. بر اساس وظایفی كه در اساسنامه مصوب و تعریف شده رسیدگی به حوزه­های نرم افزاری شهری از قبیل مسائل اجتماعی، فرهنگی، شهروندی و هنری و... در چارچوب شهرداری تبریز به این سازمان محول شده است. محققان در تعریف انسان به دو وجه انسان زیستی و انسان فرهنگی قائلند و بر اساس این تعریف شهرهایی از جهت استانداردهای مطلوب مناسبند كه انسان فرهنگی در آن از اهمیت برخوردار است. بنابراین با این رویكرد شهرداریها در طی دهه گذشته جهشی را آغاز كردند كه منتهی به تغییر جایگاه شهرداری از یك نهاد خدماتی به یك نهاد اجتماعی می­شود و در این تغییر طبیعتاً شهرداری خود را در كنار شهروندان در ساختن شهر سهیم می­داند. در این وضعیت شهرداری یك مدیریت جمعی با همراهی شهروندان را انجام می­دهد.

  

سازمان در زمینه تبدیل فضای شهر به یك فضای فرهنگی چه قدم هایی برداشته است ؟


سازمان در پی آن است با شاخصه­هایی كه از یك شهر فرهنگی سراغ دارد با مشاركت شهروندان فضای شهر را به یك فضای فرهنگی تبدیل كند. بنابراین هویت بخشی به شهر، ساماندهی روابط اجتماعی مابین مردم، توجه و رسیدگی به موضوعاتی از قبیل مهاجرت، سالمندی و عوارض دیگری كه شهر نشینی به شهروندان تحمیل می­كند، از جمله مسائلی است كه لازمه مدیریت بر آن، وجود نهادی است كه فارغ از توجه به مسائل سخت افزاری، كار ساماندهی و برنامه­ریزی مسائل فرهنگی و ‌اجتماعی شهر را به دوش بگیرد و متناسب با نیازهای شهری و شهروندی، خدمات فرهنگی مناسبی ارائه بدهد.
این سازمان در سال گذشته اولین سال تأسیس خود را طی كرد ولی كارهای ارزشمندی را انجام داد. با این حال مدنظر سازمان این است كه شهروندان فارغ از سطح سنی و گروههای سنی و نیز فارغ از اینكه به كدام طبقه اجتماعی جامعه تعلق دارند، بتوانند از خدمات فرهنگی این سازمان بهره­مند شوند. در این راستا شاید در برخی از حوزه­ها به كارهایی دست یازیده كه این وظایف به نظر می­رسد جزو وظایف سازمان نباشد، و لیكن باور مدیران سازمان بر این بوده كه فضای فرهنگی تبریز در دوره اخیر به شدت فقیر ومحدود است و همین امر این ضرورت را ایجاب می­كند كه ما در مرحله نخست هدف گذاری سازمان را بر توسعه فعالیتها طراحی كنیم نه اینكه به دنبال این باشیم كه هر كاری در حوزه فرهنگی هنری انجام می­گیرد حتماً جزو وظایف این سازمان باشد. بنابراین بعد از این تغییر نسبی است كه ما باید به سمت وظایف ذاتی خودمان برویم.بر این اساس سال گذشته برخی جشنواره­ها، همایشهای فرهنگی، نشست­های ادبی، فعالیتهای جمعی با رویكرد مشاركت­پذیری اهل فرهنگ و ادب و هنرو علم در چارچوب سازمان برگزار شد. همچنین برخی نهادهای خود اتكا اعم از خانه شاعران، خانه نجوم، باشگاه وبلاگ نویسان، خانه عكاسان و... توسط این سازمان تاسیس شد كه برخی از این مجموعه­ها خود راساً برخی برنامه­های فرهنگی، هنری را برای استفاده شهروندان به انجام رساندند و این برنامه­ها در سال جاری با وسعت هر چه بیشتر ادامه خواهد داشت.

 

سازمان در جهت شناساندن و معرفی شخصیت های برجسته شهری و استانی به مردم چه اقداماتی انجام داده است ؟


مطلعید كه بخش عمده ای از میراث فرهنگی ما میراث معنوی است. وظیفه عمده سازمان توجه به میراث معنوی است. در سال گذشته در پاسداشت شخصیت­های برجسته ملی و فراملی كارهایی را انجام دادیم و با نهادهای دیگری همكاری كردیم و امسال نیز به همین منظور برنامه­هایی را برای اجرا در برنامه كاریمان داریم كه توجه به شخصیتهای برجسته ملی و فراملی در قید حیات از اهم این فعالیتها است.
در سه ماه نخست سال جاری همایش تجلیل از برگزیدگان فرهنگی، علمی و هنری تبریز كه طی سال گذشته موفق به كسب مقام از جشنواره­های ملی، فراملی و یا از نهادهای ممیزی خاص موجود در كشور و دنیا شده بودند،‌برگزار خواهد شد و به دنبال این هستیم كه این برنامه به عنوان یك برنامه تقویمی در چارچوب برنامه­های سازمان قرار بگیرد. البته ناگفته نماند كه فرهنگ تشكر و تقدیر از نقش  آفرینان حوزه­های مختلف جزو برنامه­هایی است كه در سالهای آتی مورد توجه ماست و دین و بدهی شهرداری نسبت به شهر است كه  شخصیتهای را كه در گمنامی به دنبال افتخار آفرینی برای شهر و كشور هستند را به جامعه شناسانده یا بازشناساند و به طور حتم یكی از دلایل مهاجرت نخبگان از این شهر نیز می­تواند به این مسئله بازگردد، چرا كه به هر حال این قشر از جامعه به زعم بنده آن گونه كه باید مورد توجه قرار نگرفته­اند. امید است با برگزاری این چنین نشستهایی بتوان بخشی از این نقیصه را جبران كرد.

 

سطح تحصیلات نیروهای شاغل در سازمان در چه سطحی است ؟


سازمان به جهت محدودیت­هایی كه در قوانین دولتی در خصوص جذب نیروی انسانی دارد امكان بهره­مندی مناسب از نیروی انسانی متخصص را در حالت فعلی ندارد و به تعبیر دیگر چون قوانین اجازه جذب نیروهای مناسب را نمی­دهد و از سوی دیگر نیروهای موجود شهرداری تبریز هم عملاً برای كاركردها و تخصص­های دیگری جذب سازمان شده­اند، بنابراین این انتظار به جایی نخواهد بود كه ما بتوانیم در این سازمان نیروهای متخصصی را متناسب با وظایف سازمان داشته باشیم ولی تلاشمان بر ا ین بوده كه از نیروهای كاری قابل توجه شهرداری بهره بگیریم و فعالیت­های فرهنگی و تولیدی خود را بیشتر به شخصیتهای فرهنگی، مؤسسات فرهنگی و مجموعه­هایی كه در بیرون از نهادهای دولتی فعالیت می­كنند، معطوف كنیم. به تعبیر دیگر در این حوزه توجه­مان به بخش خصوصی بوده و برای اجرای فعالیت­ها و برنامه­های سازمان به نهادهای خود اتكا و
NGO ها یا مجموعه­هایی كه در چارچوب سازمان تشكیل یافته­اند، متكی بوده­ایم. البته بدیهی است ادامه چنین روندی به تنهایی نمی­تواند انتظارات شهروندان را برآورد كند. توسعه فعالیتهای سازمان بهره­گیری مستمر و مستقیم از نیروهای تخصصی را اجتناب ناپذیز می­كند. در همین راستا سازمان به كمك و همراهی علاقمندان به مسائل فرهنگی و هنری برای توسعه فعالیتهای سازمان نیازمند است.

 

در مورد برنامه­های سازمان برای سال 87 توضیح دهید ؟


برنامه­های سازمان برای سال 87 به دو بخش تقویمی و عمومی تقسیم شده است و به زودی با نهایی شدن كل برنامه­ها با زمان­بندی­های مشخصی كه لحاظ شده اعلام خواهد شد. از جمله فعالیتهایی كه برای برنامه كاری سال جاری طراحی شده، برگزاری هفته­های فرهنگی با رویكرد معرفی تبریز، برگزاری جشنواره­های مختلف با رویكرد هنرهایی كه خاستگاه آنها تبریز بوده و یا جایگاه ارزشمندی را در گذشته تبریز داشته­اند، برگزاری برخی همایشهای تخصصی و جشنواره­های تخصصی همانند جشنواره روزنامه­نگاری شهری با موضوع مسائل شهری و شهروندی، برگزاری جشنواره تابستانی تبریز در مرداد ماه، جشن تجلیل از برگزیدگان در حوزه­های مختلف، توجه به برنامه­هایی كه به نحوی به سنن، عادات و آداب منطقه­ای مربوط می­شود و توجه به مسائل و مناسبتهای دینی از جمله برنامه­های مشخص شده اجرایی برای سال جاری است. همچنین با توجه به سیاست كلی شهردار محترم تبریز و اعضای محترم شورای شهر و توجه آنان به مسئله فرهنگ در سال جاری و طرح موضوع سال فرهنگی از سوی شورای شهر، سازمان برنامه­های مدونی را آماده كرده كه امید است انجام این فعالیتها در جهت تبدیل هر چه بیشتر فضای شهر به فضای فرهنگی باشد.

 

 با توجه به اینكه امسال، از سوی مقام معظم رهبری سال نوآوری و شكوفایی نام گذاری شده، از اهداف سازمان برای تحقق این شعار توضیح دهید ؟


در پی آن هستیم كه به منویات پیام مقام معظم رهبری است جامه عمل بپوشانیم و باورمان براین است كه به هر حال اگر بخواهیم كار ارزشمندی را انجام دهیم باید در فعالیتهای فرهنگی توجه به فعالیتهای نوآورانه افزایش پیدا كند رویكرد سازمان در سال نوآوری و شكوفایی توجه به محتوای پیام مقام معظم رهبری است. توجه به تولید كنندگان فرهنگی، ایجاد فضای رقابت در بین افراد و توجه به افزایش تولید فرهنگی در شهر و استان، توجه به روح و جان كلام رهبری است كه ایشان از مدیران كار عملیاتی را خواسته­اند كه قابل تشخیص و لمس از سوی مردم باشد.

 

برگزاری هفته­های فرهنگی برای آشنایی دیگر كشورها با فرهنگمان به چه میزان مؤثر بوده است ؟


شهر تبریز پیشینه تاریخی فوق العاده­ای دارد و باز شناساندن آن ضروری است. این وظیفه بر دوش مدیران شهری و مدیران ارشد استانی است كه با برگزاری چنین همایشها و جشنواره­هایی تبریز و قابلیتهای آن را به شهرهای كشور و دیگر كشورها بشناسانند. امروزه در دنیا شهرها با ارزشهایی كه بر جای می­گذارند شناخته می­شوند شهری مانند كن كه جزو یكی از شهرهایی حاشیه­ای فرانسه می­باشد با برگزاری جشنواره­های ارزشمند به یك تشخص رسیده است. بنابراین وقتی شهری نامی را به دنبال خود می­كشاند به همان قدر می­تواند از امكانات اقتصادی و  مادی و مواهب معنوی بهره­مند شود. شهر تبریز به جهت داشتن پیشنیه ارزشمند فاصله چندانی با این تشخص ندارد و مهم این است كه مدیران و مردم شهر به دنبال این تشخص باشند چرا كه اگر این تشخص ایجاد شود به دنبال آن سرمایه­های بسیاری جذب شهر می­شود و در این خصوص لازم است فارغ از برخی كوته بینی­های مرسوم و تعصب كوركورانه كه بعضاً شهر و خود را در جایگاه رفیع می­بینیم، به رقابت تن در دهیم و برای آن هزینه كنیم. نه اینكه تنها به پیشنیه خود تكیه كنیم.بر این اساس برگزاری هفته فرهنگی از سوی این سازمان طراحی شد و غرض از برگزاری آن ایجاد تعامل با هنرمندان كشورها و هنرهای مورد نظر، شناساندن چهره­های فرهنگی و هنری به كشورهای دیگر و در كنار آن انتقال ارزشهای فرهنگی و دینی به این شهرها و كشورها است. در نخستین گام در سال گذشته این جشنواره در سه استان تركیه برگزار شد و به گمانم برای اولین بار بیش از 60 هنرمند تبریز به همراه آثارشان در این هفته فرهنگی شركت كردند. این هفته فرهنگی با كمترین هزینه برگزار شد و بخش عمده­ای از تامین هزینه­ها هم بر عهده طرف ترك بود و برخلاف مرسوم كه هزینه­هایی به هنرمندان حاضر در این گونه كاروانها پرداخت می­شود، به هیچ یك از هنرمندان شركت كننده وجهی پرداخت نشد و بنده به عنوان مدیر فرهنگی و عضو متعلق به شهرداری شرمنده این عزیزان هستم.

  

بودجه امسال سازمان در چه حدی است ؟


خوشبختانه طرح موضوع سال فرهنگی از طرف شورای محترم شهر تبریز و صحبتهای اخیر ریاست شورا و توجه ارزشمندی كه شهردار محترم تبریز به موضوعات فرهنگی داشته، وضعیت بودجه فرهنگی و اجتماعی تبریز امسال در سطح فوق العاده­ای قرار دارد، بودجه رسمی سازمان با افزایشی كه شورا لحاظ كرده، امسال بالغ بر 2 میلیارد تومان می­باشد و شهردار تبریز و شورای شهر وعده داده­اند در صورتی كه سازمان برنامه­های دیگری نیز داشته باشد و به شهرداری و شورا ارائه كند این رقم قابل افزایش خواهد بود. البته طبیعی است كه هزینه چنین مبلغ قابل توجهی همت اهالی فرهنگی وهنر را می­طلبد و امیدوارم با صرف هزینه منطقی در پایان سال بتوانیم گزارشی از فعالیتهای ارزشمندی كه انجام گرفته به شهروندان ارائه دهیم.

  

و سخن آخر ؟


  امروزه فرهنگ و هنر نیاز طبیعی شهروندان است و حذف این نیاز مخاطراتی را برای جوامع شهری در پی خواهد داشت اگر چه به ظاهر نبود برخی امكانات اولیه زندگی، نظیر مسكن و امكانات معیشتی دیگر بسیار به چشم می­خورد و مطالبه مستمر آن از سوی مردم معمولاً حاكمیت و دولتها را مجبور می­كند به مسائلی از آن دست، بپردازند. ولی با نظر اجمالی بر كشورهای كه دوره­های بحران را طی كرده­اند، نشان می­دهد كه آنها در كنار توجه به مسائل معیشتی و نیازهای اولیه، مسائل فرهنگی و اجتماعی را مدنظر قرار داده و با همین امكان از بحرانهای پیش­رو جلوگیری كرده­اند. اینجانب در كنار اینكه وظیفه خود می­دانم به عنوان یك مدیر فعالیتها را در این سمت و سو طراحی و اجرا كنم، در كنار آن وظیفه دارم این هشدار فرهنگی را بدهم كه جامعه ما به شدت از فقر فرهنگی رنج می­برد و در همین جا از فرمایشات مقام معظم رهبری مدد می­گیرم كه ایشان فرموده­اند فرهنگ مظلوم است و رفع مظلومیت از این حوزه وظیفه همگانی است. و اعلام می­كنم كه تبریز در مقایسه با كلان شهرهای دیگر كشور به جهت تفاوتهای مختلف از جمله دو زبانه بودن، تفاوتهای فرهنگی، داشتن آداب و سخن مختلف و ریشه­دار بودن برخی هنرهای ایرانی در این منطقه نیازمند توجه مضاعفی است و این مظلومیت در این شهر بسیار پررنگ­تر به چشم می­خورد. امیدوارم كه امسال با فعالیت گسترده دست اندركاران ما شاهد رفع بخشی از این مظلومیت در تبریز باشیم.
 

نوع مطلب : چانه زنی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 16 شهریور 1396 05:35 ق.ظ
Does your blog have a contact page? I'm having problems locating it but, I'd like to shoot you
an email. I've got some suggestions for your blog
you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it
expand over time.
سه شنبه 14 شهریور 1396 10:32 ب.ظ
continuously i used to read smaller posts that as well clear
their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading now.
دوشنبه 1 خرداد 1396 05:47 ب.ظ
Everything composed was actually very logical. However, what about this?
what if you typed a catchier title? I ain't saying your content is not solid., but suppose you added a title that makes people want more?
I mean چله - فرهنگ و هنر نیاز طبیعی شهروندان is kinda
vanilla. You might peek at Yahoo's front page and see how they create article headlines to
grab viewers interested. You might try adding a video or
a pic or two to get readers interested about
what you've got to say. In my opinion, it might bring your posts a little bit
more interesting.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 12:50 ق.ظ
You can certainly see your skills within the work you write.
The sector hopes for even more passionate writers like you
who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.
سه شنبه 29 فروردین 1396 09:16 ق.ظ
It's perfect time to make some plans for the future and it's time to be happy.

I've read this post and if I may I desire to counsel
you some fascinating things or suggestions. Perhaps you can write next articles relating to
this article. I wish to read even more things about it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


چله
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : سید قاسم ناظمی
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :